Tak ako každoročne sa naši žiaci 2.- 4.ročníka zúčastnili súťaže Všetkovedko. Úlohy boli rôzne - niektoré ľahké, iné náročné, ale boli aj také, ktoré dali všetkým zabrať. popasovali sa s nimi vynikajúco a teraz už budú netrpezlivo čakať na výsledky. Kto sa stane Všetkovedkom našej školy? Výsledky sa dozvieme až na jar.
Všetkovedko
- 3
Týždeň zdravej výživy
Prvý decembrový týždeň bol na našej škole v znamení zdravej výživy. Táto téma dominovala počas vyučovania, ale aj počas prestávok. Desiatovali sme samé zdravé dobroty. Každý deň bol venovaný inej farbe - znamenalo to, že tejto farbe prispôsobíme svoje oblečenie a aj ovocie a zeleninu, ktoré budeme desiatovať.
pondelok
1utorok
streda
3štvrtok
Tvorivosť na vyučovaní
Na pracovnom vyučovaní sa deti venujú rôznym tvorivým činnostiam. Takéto krásne výrobky vyšli spod rúk našich šikovných prváčikov.
Svätomartinská kvapka pomoci
Aj v tomto roku sme sa v spolupráci s OZ Kvapka v mori zapojili do charitatívnej akcie na pomoc rodinám v núdzi. Každá trieda dostala príbeh konkrétnej rodiny, pre ktorú zbierala trvanlivé potraviny, pochutiny, hygienické potreby a pomôcky, knihy a hračky, ale aj sladkosti, oblečenie a obuv.
Deti nazbierali veľké množstvo potrebných vecí. Dúfame, že potešia, pomôžu, vyčaria úsmev na tvári a spríjemnia predvianočné obdobie "našim rodinám".
Všetkým deťom, rodičom a učiteľom patrí obrovské poďakovanie za ochotu pomáhať, za štedrosť, empatiu a spolupatričnosť.
ĎAKUJEME VÁM!
Deň kúziel a čarov
Tohtoročný deň kúziel a čarov bol netradičný. Keďže sa nemôžu konať celoškolské akcie, tento čarovný deň sme prežívali každý vo svojej triede.
Po roku sa naša škola opäť premenila na miesto stretnutia čarovných a rozprávkových bytostí. Vyučovanie a celý program prebiehali v duchu rôznych čarov a kúziel, riešili sme úlohy, kreslili sme, vytvárali sme výrobky na výzdobu triedy.
Takéto krásne masky sedeli dnes v 1.A triede.
Takto sme si vyzdobili dvere na našej triede.
Strašidlá a kúzelné masky detí z 1.B triedy.
Aj v 2.A sedeli v tento deň strašidielka a rozprávkové bytosti.
Kúzla a čary dominovali aj v 3.A triede.
4V 3.B triede sa tiež čarovalo a kúzlilo.
Aj štvrtáci s pani učiteľkou boli čarovní...
Škola v prírode
07.-11. septembra sú naše deti v Škole v prírode. V pondelok ráno odišli do prekrásneho prostredia - do Liptovského Jána. Ubytovaní sú v hoteli Moravica.
Autobus dorazil na miesto bez problémov, všetci sú v poriadku. Po ubytovaní a obede sa zoznámili s animátormi a začal pre deti určite zaujímavý program.
Takto vyzeral prvý deň.
2. deň
Program dňa :
rozcvička
raňajky
doobeda - vyučovanie
obed
oddych
poobede - od 14,00 hod. program s animátormi
večera
večerný program
3. deň - streda
Opäť zaujímavý program... Návšteva Stanišovskej jaskyne. Takto sme prešli celú jaskyňu. Jediné svetlo - naše čelovky.
16Štvrtok - rozlúčkový deň, návšteva podzemia Pod vežami, vyhodnotenie Školy v prírode.
VITAJTE v novom školskom roku 2020/2021 !
Cvičenie v prírode
piatok 26.06.
Školský výlet
V piatok 26. júna boli žiaci 4.A triedy na výlete. Vybrali sme sa do Malkia Parku v Orechovej Potôni. Pozreli sme si zaujímavú videoprojekciu s názvom Oceán plastu, vypočuli si históriu parku a potom sme sa vybrali za zvieratkami.
Malkia Park je minizoo, ktorá poskytuje útočisko mnohým druhom zvierat. Prvoradou myšlienkou tohto zariadenia bolo zachraňovať mačkovité šelmy.
Park bol pomenovaný podľa prvej zachránenej levici Malkii. Malkia v jazyku svahili znamená kráľovná, Malkia park preto možno nazvať "Kráľovský park".
Všetky zvieratá v parku boli získané zo zajatia, preto ich nie je možné vypustiť do voľnej prírody. Zamestnanci parku sa snažia vytvoriť im čo najprirodzenejšie podmienky, aby sa cítili "kráľovsky", aj keď žijú v zajatí.
Deťom sa výlet páčil, naučili sa mnoho nových, zaujímavých vecí, videli veľa rôznych zvierat, nakŕmili lamy, zebry, kozy a ovce a na záver si zaskákali na trampolínach.
Motýlia záhrada
Vo februári sme chceli pre deti zrealizovať projekt Motýlia záhrada. Objednali sme sadu, ktorá obsahovala zárodky motýľov a všetko potrebné pre ich vývin. Cieľom projektu bolo sledovanie vývinu od húsenice až po motýľa.
Keďže zásielka nám bola doručená v posledný deň pred uzatvorením školy, celý vývin som mohla sledovať len ja. Je mi ľúto, že deti nemohli vidieť každodenné zmeny. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, rast, zakuklenie húseníc a ich premenu na krásneho motýľa.
Projekt bol úspešný, z pätnástich húseníc sa vyliahlo štrnásť motýlikov. Začiatkom apríla som ich vypustila do prírody.
Pracovná ponuka
Ukončil/a si štúdium na Pedagogickej fakulte a hľadáš prácu?
Príď medzi nás, možno práve na Teba čakáme!
Prijmeme do pracovného pomeru učiteľa/učiteľku 1. stupňa ZŠ.
a učiteľa/učiteľku 2. supňa ZŠ s aprobáciou MATEMATIKA.
Oznam
V školskom roku 2020/2021 sa naša školská rodina opäť rozšíri. Okrem prváčikov privítame po prvýkrát aj žiakov 6. ročníka. Veľmi sa na vás tešíme.
Mgr. Daniela Miškovská
Hviezdoslavov Kubín
školské kolo
Vyhodnotenie súťaže Hviezdoslavov Kubín
Moderné vyučovanie
Naši štvrtáci vypracovali nádherné projekty o hlavnom meste SR - Bratislave, ktoré zdobia našu nástenku. Výnimočné projekty vypracovali aj žiaci 2.A triedy, ktorí v nich rozoberali problémy znečisťovania pôdy.
Telocvik trochu inak .... 2.A trieda
Naši umelci - 4.A
Spomienka na karneval
- 3
ZÁPIS
ZÁPIS do 1. ročníka
bude prebiehať od 15. do 30. apríla 2020 elektronicky.
Prosíme rodičov budúcich prváčikov, aby vypísali elektronickú Prihlášku, ktorá sa nachádza v sekcii O škole.
O zaregistrovaní prihlášky Vášho dieťaťa budete informovaní mailom.
Mgr. Daniela Miškovská - riaditeľka školy
Čo by ste mali vedieť pred zápisom Vášho dieťaťa do 1. ročníka ZŠ
Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nie je telesne alebo duševne primerane vyspelé, môže rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa písomne požiadať pri zápise riaditeľa školy o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok.
Rozhodnutie o odklade vydá rodičovi alebo zákonnému zástupcovi riaditeľ školy na základe odporúčania pedagogicko-psychologickej poradne alebo lekára.
Ak rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa požiada, aby do školy bolo výnimočne prijaté dieťa, ktoré dovŕši šiesty rok veku v čase od začiatku školského roka do konca kalendárneho roka (september – december 2020), k žiadosti priloží vyjadrenie pedagogicko-psychologickej poradne a lekára.
Ak sa u žiaka prvého ročníka základnej školy v priebehu prvého polroku školského roka prejaví nedostatočná telesná alebo duševná vyspelosť na školskú dochádzku, riaditeľ školy po prerokovaní s rodičom alebo zákonným zástupcom žiaka, školským špeciálnym pedagógom a po vyjadrení pedagogicko-psychologickej poradne, dodatočne odsunie plnenie povinnej školskej dochádzky na nasledujúci školský rok. Rozhodnutie o dodatočnom odklade vydá riaditeľ školy.
Zákonný zástupca dieťaťa, ktorému riaditeľ školy rozhodnutím odložil začiatok plnenia povinnej školskej dochádzky o 1 školský rok, je povinný zapísať dieťa do 1. ročníka ZŠ v nasledujúcom školskom roku.
Je Vaše dieťa pripravené na vstup do 1. ročníka ZŠ?
Vstup do školy je pre dieťa obrovskou zmenou, ktorú očakáva s napätím a väčšinou aj s radosťou. Rovnako intenzívne to prežívajú aj rodičia. Na to, aby sa dieťaťu darilo a malo pocit šťastia a úspechu je potrebná určitá úroveň pripravenosti z hľadiska telesného i duševného vývinu.
Fyzickú (telesnú) zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach.
Psychickú (duševnú) zrelosť posudzujú bezplatne na žiadosť rodiča (zákonného zástupcu) psychológovia v centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP). Je daná úrovňou vývinu:
- reči,
- motoriky – hrubej aj jemnej,
- poznávacích procesov – zrakového a sluchového vnímania, pamäti, úmyselnej pozornosti, myslenia a predstavivosti,
- sociálnej a emocionálnej spôsobilosti,
- práceschopnosti dieťaťa.
Ak máte pochybnosti o tom, či je Vaše dieťa dostatočne pripravené pre školskú dochádzku, navštívte CPPPaP. Psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej pripravenosti Vášho dieťaťa a poradí Vám, ako môžete svoje dieťa pripravovať na školu v tej oblasti, v ktorej má ešte problémy a poskytne Vám bezplatne aj vhodné podnety a materiály. Pokiaľ dieťa zaostáva vo viacerých oblastiach, zvládnutie nárokov základnej školy mu môže spôsobiť výrazné problémy. Podľa zákona môže poradenské zariadenie spolu s riaditeľom základnej školy a so súhlasom rodiča (zákonného zástupcu) odložiť dieťaťu povinnú školskú dochádzku o jeden rok.
Čo by mal budúci prvák zvládať?
Sebaobslužné činnosti:
- samostatne sa obliecť a obuť,
- pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky,
- samostatne sa najesť a umyť,
- samostatne sa obslúžiť na WC
V reči:
- správne vyslovovať všetky hlásky čisto a zrozumiteľne,
- vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách, zapojiť sa do rozhovoru,
- nezajakávať sa pri reči,
- rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu,
- mať dostatočný rozsah slovnej zásoby,
- gramaticky správne sa vyjadrovať,
- deliť slová na slabiky (v riekankách),
- určiť slabiku, príp. hlásku, ktorou sa slovo začína, končí, príp. vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach,
- naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku
V oblasti motoriky:
- skákať (aj na jednej nohe),
- behať, preliezať,
- chytať a hádzať loptu,
- skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce,
- nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi,
- kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené,
- vyfarbiť obrázky podľa predlohy,
- modelovať, navliekať korálky,
- vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
V oblasti pozornosti a poznania:
- vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút,
- začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha,
- pozná základné farby,
- spočíta predmety do desať,
- vie rozlišovať, čo je viac, menej, veľa, málo, trochu,
- dokáže sa orientovať v priestore, vie kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo",
- dokáže zovšeobecňovať – nájsť spoločnú vlastnosť pre skupinu predmetov, slov
V správaní:
- na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká),
- väčšinou sa hrá spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivé a plačlivé,
- nie je agresívne, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti,
- nemali by sa prejavovať zlozvyky - cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie,
- nepomočuje sa
Nie všetky deti pri vstupe do ZŠ dosahujú požadovanú úroveň.
Niekoľkomesačné obdobie od zápisu do 1. ročníka po začiatok školskej dochádzky možno využiť na precvičenie alebo rozvoj niektorých z uvedených funkcií a predísť tak sklamaniu dieťaťa i rodiča z prvých neúspechov v škole.
Oznam pre rodičov budúcich prváčikov - ZRUŠENÝ
- na zápis môžete priniesť vyplnenú prihlášku - nájdete ju v sekcii O škole - elektronická prihláška
- prihláška musi byť podpísaná obidvomi zákonnými zástupcami
- ak dieťa žije len s jedným rodičom, treba priniesť písomný súhlas druhého rodiča, v ktorom vyjadrí súhlas so zápisom dieťaťa na ZŠ v Limbachu
- priniesť 16,- € na učebnice a pracovné zošity pre 1.ročník (objednávame ich vopred, pretože sú do 15.03. v akcii)
Ďakujeme za porozumenie a spoluprácu
S pozdravom Mgr. Daniela Miškovská
riaditeľka školy
Pracovné vyučovanie - 4.A
Takéto krásne Valentínske srdiečka vyrobili naši šikovní štvrtáci pre svoje mamičky.
Finančná gramotnosť
Ako každoročne aj dnes sme na škole zorganizovali Deň finančnej gramotnosti. Lektorkou bola Mgr. Mirka Juhászová, ktorá pripravila pre žiakov jednotlivých tried interaktívnu prednášku na danú tému. Deti sa aktívne zapájali, odpovedali na otázky, ukázali dobré znalosti z oblasti finančnj gramotnosti.
Kŕmenie vtáčikov